O nás / About Us

Naše chovatelská stanice Štěmarali vznikla v roce 2015 a nachází se v malé obci Záhornice ve středních Čechách. Jsme zaměřeni na chov plemene Basset hound.

Název chovatelské stanice vznikl spojením tří jmen v době, kdy se nám narodil syn Štěpán, Ště - Štěpán, Mar - Martin, Ali - Alice - ŠtěMarAli.

První basetí holčičku jsme si pořídili v roce 2013. Sháněli jsme k novému domu sympatického pejska s klidnou a milou povahou, toto plemeno jsme si zamilovali okamžitě. Pro jeho milý pohled, pro jeho úžasné uši, pro jeho oči by člověk udělal všechno.
Basset je velmi přizpůsobivé plemeno, které miluje děti, má rádo hry, dlouhé procházky, ale pokud je nemá, spokojí se s oblíbeným lenošením.

Naše fenky žijí celoročně venku, kde mají velikou zahradu s výběhem, potřebné přístřeší a zateplenou boudu.
Jelikož dbáme na jejich zdraví a vitalitu, upřednostňujeme krmení přirozenou stravou (BARF). Nejvíce krmíme masem kuřecím, vepřovým a hovězím, ale holky dostávají i ryby a zvěřinu. Aby byla veškerá strava vyvážená a plnohodnotná, přidáváme zeleninu, obilné přílohy, mořské řasy, pangamin, kolagen, kvasnice a kvalitní oleje, pro jejich zdravý a čistý chrup, podáváme pravidelně masité kosti.
Krmit granulemi je samozřejmě také možnost (také jsme tak začínali), ale postupem času, když jsme přešli na syrové maso, byl rozdíl vidět téměř okamžitě. Pes může mít také pestrou a chutnou stravu. Těší nás vidět, jakou má pes z jídla radost.
Chovatelská stanice
Jak to začalo / How did it begin
Vše začalo v roce 2013, kdy jsme si přivezli prvního baseta, tedy fenku jménem Deméter od Rybníka Stráž. Naše malá rošťačka "Dorotka" se u nás brzy zabydlela a stala se tak naší nenahraditelnou společnicí.
Již tehdy jsme basetům naprosto podlehli a začali se o toto plemeno zajímat trochu více. Zjišťovali jsme si různé informace, jak baseta vychovávat, k jakému účelu byl vlastně vyšlechtěn, jaká je jeho historie a podobně. Vyhledali jsme si i chovatelský klub zaměřený na chov honičů a basetů - Klub chovatelů honičů, zjistili jsme, že se právě chystá klubová výstava. Bez velkého rozmýšlení putovala obálka s vyplněnou přihláškou k pořadateli. S úžasem jsme sledovali to množství krásných basetů i celé chovatelské smečky, seznámili se s členy klubu, dostali spoustu užitečných rad a navíc jsme se s Dorotkou proběhli ve výstavním kruhu. Tyto skvělé chvíle s dobrými lidmi a jejich psi nám dodaly chuť znovu se v tomto duchu setkat.
Pak už to šlo rychle - dlouho na sebe nenechala čekat další výstava, později další fenka a nakonec také založení vlastní chovatelské stanice. Díky psům, jsme také získali spoustu dobrých přátel, tak začal náš příběh...
Jak to začalo
Jak to začalo
Jak to začalo
Jak to začalo